Mart’ın 16’sında ne olmuştu?

16-mart1

 

Şu olmuştu:

Yüzbaşı Mehmet Ali Çeviker, İstanbul 3. Kolordu Komutanlığı’ndan aldığı Amerikan yapımı TNT kalıpları şeklindeki bombaları Abdullah Çatlı’ya getirmiş, Çatlı da bombaları İstanbul MHP ve Ülkü Ocakları yöneticilerine ulaştırmış, onların görevlendirdiği kişiler de İstanbul Emiyeti’nin himayesinde, bombaları üniversite çıkışında devrimci öğrencilerin üzerine atmıştı. Bu saldırıyla 7 devrimci öğrenci katledilmiş, 50’den fazla öğrenci de yaralanmıştı. Ortada ordusundan, MİT’ine, Emniyet Teşkilatı’ndan sivil faşistlerine kadar hepsinin içinde rol aldığı tam teşekküllü bir kontrgerilla katliamı vardı. Tarih 16 Mart 1978’ti.

Peki sonra ne oldu?

17 Mart 1978 tarihli Hürriyet Gazetesi
17 Mart 1978 tarihli Hürriyet Gazetesi

Sorumlular hakkında ilk açılan dava, “delil yetersizliğinden” 1982’de Askeri Yargıtay’ın beraat kararıyla bitti. 1995’te açılan ikinci dava ise 20 Ekim 2008 günü zamanaşımı nedeniyle düşürüldü. Tarihin garip bir cilvesi olarak o gün aynı zamanda iktidarın “kontrgerillayla hesaplaşacağını” ilan ettiği Ergenekon Davası‘nın ilk duruşmasının yapıldığı gündü. Meydanlarda başbakan kontrgerilladan hesap sorulacağına dair nutuklar atarken, bütün delilleriyle, tanıklıkları ve itiraflarıyla ortaya çıkmış bir kontrgerilla katliamının davası düşürülüyordu.

Bir katliamın davasını düşürmek, o katliamı üstlenmektir. AKP iktidarı bunu yaptı. Hem zaman içinde “kontrgerillayla hesaplaşma” diye başlattığı Ergenekon Davası’nın kendi yerini sağlamlaştırmak için sahnelenen düzmece bir tiyatro olduğu, dolayısıyla derdinin fail-i meçhuller, gözaltında kayıplar, katliamlar vb. olmadığı ortaya çıktı, hem de bizzat kendi resmi kolluk kuvvetleriyle insanları katletmeye devam etti.

Hükümetlerin değişmesi, devletin niteliğini değiştirmez. Kapitalist sistemde devlet, egemen sınıfın halk üzerindeki baskı aracıdır. Halkı ve toplumsal muhalafeti denetim altında tutmak için yasal-yasadışı, legal-illegal, silahlı-silahsız her yolu kullanır. Kimi zaman grev yasaklar, kimi zaman “fail-i meçhul” cinayetler işler, kimi zaman sokak ortasında insanları vurur, kimi zaman da 16 Mart’ta olduğu gibi insanların üzerine bomba atar.

[kutu]Bu 37 yılda ne yaparlarsa yapsınlar yine de halkın içindeki isyan ateşi sönmedi. Kimi zaman çok ezdiler, çok kırdılar ama yine her seferinde yeniden yeniden filizlendi isyan, yine filizleniyor. İktidar bunu gördükçe korkuyor ve saldırıyor.[/kutu] O günden bugüne 37 yıl geçti. Bu 37 yılda ne yaparlarsa yapsınlar yine de halkın içindeki isyan ateşi sönmedi. Kimi zaman çok ezdiler, çok kırdılar ama yine her seferinde yeniden yeniden filizlendi isyan, yine filizleniyor. İktidar bunu gördükçe korkuyor ve saldırıyor.

Mart’ın 16’sında ne olmuştu diye sorarak başlamıştık. Halkın çocuklarının üzerine bomba atılmıştı ve şimdi de bombardıman devam ediyor. 16 Mart’ta Hatice’lerin üzerinde patlayan bomba, şimdi gaz fişeği olup Berkin’i, Abdocan’ı, Ahmet’i buldu, kurşun olup Ethem’i, Hasan Ferit’i, Medeni’yi, faşist kudurganlığı olup Ali İsmail’i, Mehmet’i buldu. Korktukça saldırıyorlar, sokaklarda çocukları vuruyorlar artık.

Korku başa bela. Yetmiyor, yeni yasalar çıkarıyorlar işte şimdi. O da yetmeyecek.
Onlar yasalar, kurşunlar, gazlar kuşansın.
Asıl halkın yüreğinde biriken bir bomba var ki, o patladı mı kimse onları kurtaramayacak.

16-mart_0-1

 

16 Mart 1978’de katledilen devrimci öğrenciler:
Hatice Özen (DEV-GENÇ)
Abdullah Şimşek (TİP)
Baki Ekiz (İGD)
Cemil Sönmez (TİKP)
Hamit Akıl (TİP)
Murat Kurt (İGD)
Turan Ören (İGD)
* Bu yazı daha önce gezite.org‘da yayımlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s