Amerika’nın keşfi, övünülecek bir şey mi?

Kolomb, yeni toprakları sahipleniyor' L. Prang & Co, Boston'un taşbasması resim çalışması, 1893, Courtesy Library of Congress.
Kolomb, yeni toprakları sahipleniyor’ L. Prang & Co, Boston’un taşbasması resim çalışması, 1893, Courtesy Library of Congress.

 

“Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar, kitaplar avcıyı övecektir”

Bir Afrika atasözü böyle diyor. Güç, iktidar senin elinde olduğu sürece tarih kitapları senin ne muhteşem işler yaptığını, attığın her adımın insanlık yararına olduğunu anlatırlar. Tarih, senin işine gelecek şekilde uydurulur. Dün böyleydi, bugün de böyle.

Osmanlı Tarihi’nde böbürlenme vesilesi olarak anlatılan olaylardan biri İstanbul’un Fethi olayıdır. Bugün hala kutlamalar yapılır. Dünya Tarihi’nde de bir Amerika’nın Keşfi olayı vardır. O gün de Kolomb Günü (Columbus Day) adıyla, İspanya’da milli bayram olarak, ABD’nde ise federal bayram olarak kutlanıyor.

İki gün önce Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde; “Amerika’yı da biz keşfettik, hatta Kolomb Küba’da camii görmüş” mealinde konuşarak, Amerika’yı keşfetme böbürlenmesinden pay kapmaya soyundu. İspanya’dan cevap gecikmedi; Erdoğan’ı ispata çağırdılar.

Karikatür: Guillo
Karikatür: Guillo

Peki Amerika’nın Keşfi, gerçekten böyle sahiplenme yarışına girilecek, övünülecek bir şey mi?  Egemenlerin, güç ve iktidar sahiplerinin paylaşamadığı, insanlık için bir uygarlık adımı, bir ilerleme göstergesi olarak gösterilen “Amerika’nın keşfi”, halklar açısından hiç de öyle değildir. Erdoğan’ın “biz yaptık” diye sahiplenmeye kalktığı tarih; insanlık için övünç değil, utanç tarihidir. İktidarların fıtratında insanlıktan önce “sahip olma”  mantığı olduğu için, bu sahiplenme şaşırtıcı değil.
 “Onlara kılıçlarımızı gösterdik. Keskin demir silahları ilk kez gördükleri belli. Kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını tutunca ellerini kestiler… Bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar ne de puta tapıyorlar, kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmüyorlar, hiç silahları yok. Son derece sade, dürüst eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar öldürmüyorlar. Dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar yoktur. Her zaman gülüyorlar.”
( Kolomb’un günlügünden)
Amerika’nın Keşfi’nden önce “Amerika” denmeyen bu kıtada 140 milyon civarında olduğu tahmin edilen Kızılderili, yine nüfusları net olarak bilinmeyen Aztekler, İnkalar, Mayalar, Eskimolar başta olmak üzere onlarca farklı dil ve kültürle yaşayan milyonlarca insan vardı. Yine tahmini verilere göre o dönemdeki dünya nüfusunun dörtte biri bu kıtada yaşıyordu. Bu rakamların hep tahmini olmasının nedeni basit; resmi tarihi, istatistikleri katledilen halklar değil, soykırımları yapan egemenler, ellerindeki kanla yazıyorlar.

Ama bu istatistiklere göre bile duruma bakarsak; o gün dünyanın dörtte birini oluşturan insanlardan bugün geriye kalan sayı dünya nüfusunda %1’in daha altındadır. Çoğu halk topluluğu tümüyle yok edilmiş, geriye kalanlar köleleştirilerek vahşi koşullarda sömürülmüştür.

İşte Erdoğan’ın sahiplenmek için üzerine atladığı tarih; dünyanın dörtte birinin katledildiği bu soykırım ve sömürü tarihidir.

Bir de “Küba’ya cami yakışır” lafı var. Burada sözü, işgal ve soykırım yıllarında sömürgecilere karşı savaşan Küba’nın yerli liderlerinden Hatuey’e bırakalım. Hautey, sömürgeciler tarafından yakalandığında yakılarak idam edilmesine karar verilir. Rahip, ölmeden önce Hristiyan olursa cennete gideceğini söyler. Cevap nettir: “Sizin cennetinize gitmek istemiyorum!” 

  • Bu yazı daha önce gezite.org‘da yayımlanmıştır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s