Yılmaz Özdil Şehzade Mustafa’ya Ne Taraftan Bakıyor ?

“elbet bir bildiği var bu çocukların

  kolay değil öyle genç ölmek

  yeşil bir yaprak gibi yüreği

                 koparıp ateşe atmak “

 

demişti Hasan Hüseyin Kızılırmakdizelerinde.

Genç ölümlerimiz böyledir bizim, taht kavgasında değil.

 

Yılmaz Özdil, bugünkü Şehzade Mustafa başlıklı köşe yazısında rüşvetçi Rüstem Paşa’yı anlatmış ve konuyu bağlarken şöyle bir cümle kurmuş ;

“Şehzade Mustafa’nın akranları, evlatlarımız, Ethemler, Ali İsmailler, Abdullahlar hala katlediliyor.

Rüstem Paşalar hala baş tacı.”

Şehzade Mustafa ile Gezi Parkı Direnişi’yle başlayan Halk Ayaklanması’nda kendini feda eden gençlerimizi aynı kefeye koymuş. Ortak nokta olarak da “akran” olmalarını bulmuş. Zaten ömrü billah uğraşsa başka tek bir ortak nokta da bulamaz.

Şehzade Mustafa iktidarın şehzadesidir ve ölüm nedeni de taht kavgasından başka bir şey değil.

Özdil‘in adını saydığı Ethemler, Ali İsmailler, Abdullar ise halkın evlatlarıdır ve halkın kavgasında iktidar tarafından katledildiler.

Şehzade Mustafa’nın dedesi Yavuz Selim’in kendi dönemindeki bütün halk hareketlerini kanla bastırmanın ötesinde, Alevilerle ilgili önce “defter tutma” şeklinde bir istihbarat çalışması yaptırıp sonra da “cadı avı” şeklinde katlettirdiği biliniyor. Babası Kanuni, temel talepleri ağır vergilerin kaldırılması olan Baba Zünnun ve Kalender Çelebi önderliğindeki halk ayaklanmalarını, yine on binlerce insanı katlettirerek kanla bastırdı. Halkın üzerindeki sömürü ve zulüm sonraki yıllarda da aynı şekilde devam etti. Pir Sultan’ın Sivas’ta Hızır Paşa tarafından astırılması da aynı dönemde Kanuni ve sonrası şehzadelerinin iktidarı sırasındadır.

Şehzade Mustafa; halk üzerindeki bu kanlı iktidarın şehzadesidir. Yavuzların, Kanunilerin, Hızır Paşaların temsilcisidir. Bir halk ayaklanmasını bastırma görevi ona verilseydi, O da ( yine Muhteşem Yüzyıl’da ölümüne üzülünen Pargalı İbrahim’in Kalender Çelebi Ayaklanması’nda yaptığı gibi) aynı şeyi yapacaktı.

Ethemler, Ali İsmailler, Abdullahlar ise Baba Zünnunların, Kalender Çelebilerin, Pir Sultanların evladıdır. Onlar gibi haksızlığa ve zulme isyan ettiler ve bu uğurda canlarını verdiler. Yeşil bir yaprak gibi yüreği / koparıp ateşe attılar.

Bu yüzde sadece “yaşı tutuyor” diye Şehzade Mustafa’yı Onlar’ın; Ethem‘in, Abdullah‘ın, Mehmet‘in, Ali İsmail’in, Medeni‘nin, Ahmet‘in, Hasan Ferit’in arasına sıkıştırmak yanlıştır, ayıptır. Belki bilmezlikten, belki herkeslere sempatik görünme isteğinden vs ama sebebi ne olursa olsun, en hafif tabiriyle Onlar’ın isyanına ve anısına haksızlıktır, saygısızlıktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s