Şehzade Mustafa ve İktidarın Bekası

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğluŞehzade Mustafa‘yı boğdurtarak öldürdüğünü dün gece bir TV dizisinden öğrendik (!) ve ortalık karıştı. Bir de Sultan Süleyman’ın 7 yaşındaki torunu Mehmet’i de anasının kucağından alıp boğdurduğunu öğrenince ne olacak acaba?

Dün gece infazın gerçekleştirilmesini TV ekranlarından izledikten sonra Şehzade Mustafa’ya ağıt yakanlar mı ararsın, Kanuni‘ye bela okuyan, sövüp sayanlar mı, bunları görünce “farkında mısınız ecdadınıza sövüyorsunuz” diye ecdadını koruma telaşına düşenleri mi; hepsi var.  460 yıl önce gerçekleştirilen bir şehzade infazını bugün tartışıyoruz.

Elbette daha önce Osmanlı Tarihi’ni birazcık öğrenme isteğiyle değişik kaynaklardan okuyanlarımız bu gerçeği biliyorlardı. Dizinin devamında gösterilecek mi bilmiyorum ama tarihi bilenler, Şehzade Mustafa’nın infazından bir süre sonra, 7 yaşındaki oğlu Mehmet‘in de  boğduruluğunu bilir. Yani Kanuni Sultan Süleyman iktidarın menfaati için  kısa aralıklarla hem oğlunu, hem de 7 yaşındaki torununu katlettirmiştir. Sadece Kanuni değil, bir çok Osmanlı Padişahı da, iktidar için kardeşleri başta olmak üzere benzer infazlar gerçekleştirmiştir. Bu gerçekler bilinmekle beraber, bugüne kadar bu açıklıkta ifşa edilip konuşulup tartışılmadı.

Bu noktada öncelikle tarihe yakından bakmamıza vesile olan Muhteşem Yüzyıl’ın gerçekleşmesinde emeği geçenlere, başta Meral Okay’ateşekkür etmemiz gerekiyor. Yıllardır okul müfredatlarında, politika nutuklarında, devlet yasalarında “ecdadımız” diye dokunulması, tartışılması, konuşulması “zinhar yasak” bir tabu gibi görülen konular bu sayede geniş kesimlerce konuşulabilir, tartışılabilir hale geldi. Tarih; böylece kitaplardan, arşivlerden çıkıp “halkın günlük konuşma konusu” haline geldi. Ev sohbetlerinde, kahvelerde, yolda, sokakta konuşulur oldu.  Ki konunun asıl muhattabı da halktır zaten. Çünkü bu iktidar çekişmeleri sonucunda yine en çok acı çekenler, en çok ezilenler, en çok ölenler onlardır. Dolayısıyla geçmişi de geleceği konuşurken en çok söz sahibi olanlar onlardır.

İster padişahlık olsun, ister krallık, isterse bugünkü gibi burjuva demokrasileri olsun; eğer iktidar halkın değilse, gücünü halkın canı, kanı, emeği üzerinden yürüten bir konumdadır. Kendi iktidarlarının bekası için her şeyi mübah görürler ve halkı söz sahibi yapmak istemezler.  Günü gelir, ağır vergilerden isyan eden halkın üstüne ordularını gönderip onbinlerce insanı katlettirir ( Baba Zünnun ve Kalender Çelebi önderliğindeki iki önemli ayaklanma Kanuni döneminde olmuş ve kanla bastırılmıştır.), günü gelir kendi oğlunu, torununu boğdurtur; hepsini de“iktidarın, devletin bekası için” diye açıklar. Bugün de RTE yaptıklarını “Beka meselemiz” diye açıklıyor. Sınırda silah dolu tırlar yakalanıyor, İçişleri BakanıHerkes işine baksın” diye azarlıyor. Haksızlıklara karşı sesini çıkaran mı oldu, hemen sesi kesilmeye, bastırılmaya çalışılıyor, olmadı katlediliyor. Onların derdi budur zaten; herkes işine baksın, biz de kendi işimize bakalım. Siz size söyleneni yapın, verginizi verin, çalışın, yönetime kafanızı yormayın; o vergilerle neler yapacağımızı, sizi nasıl yöneteceğimizi bize bırakın.

Şehzade Mustafa‘nın infaz görüntüleriyle 460 yıl öncesine gidip geldiğimizde görüyoruz ki; egemenler iktidarlarının bekası için her şeyi mübah görmeye devam ediyorlar. Kendi aralarındaki çatışmalarda bazen kirli çamaşırlarını döküp gözden düşürmeye çalışıyor, bazen örtülü ödenekten besledikleri cellatlarıyla “fail-i meçhul” yapıyorlar. Halk haksızlıklara karşı sesini yükselttiğinde ise hep beraber saldırıyorlar.

İktidarın bekası için.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s