Derin Değil Basit ve Sade

katilin parmakiziÖldürmek en kısa, en basit yoldur. Çünkü tek bir ölüm üzerinden bile hem korku yaymak, hem yalan söyleyerek hedef saşırtmak, hem de halk içinde kamplaşmalar yaratmak mümkündür.
Ülkemizde yıllardır bu temelde cinayetler işleniyor. Bu artık gizli saklı bir şey değil. Kamuoyunda fail-i meçhul cinayetler, kontgerilla cinayetleri, derin devletin cinayetleri olarak bilinen, kimileri tarafından savunulup alkışlanan, her seçim döneminde “faillerini bulacağız” vaatleriyle üzerinde oy hesapları yapılan cinayetler bunlar…

Ama nasıl yıllardır bu cinayetler işleniyorsa, yine yıllardır bu cinayetlerden sonra yaşanan süreç de değişmiyor. 63 yıl önce Sabahattin Ali’yi katleden katil Ali Ertekin sadece 4 yıl hüküm giymiş, o cezayı bile çekmeden birkaç hafta sonra salıverilmiş, arkasındaki örgüt bağlantısı, bu cinayeti ona kimin işlettiği vb sorgulanmamıştır… Aradan 63 yıl geçti, onca hükümet değişti, arada kanlı kansız darbeler oldu, son zamanların “en istikrarlı”, “en hesap sorucu” hükümeti geldi ve bu konuda yine değişen bir şey yok. Hırant Dink cinayeti sonrası yaşanan “yargı süreci” 63 yıl öncesinin günümüze uyarlanmış şeklinden ibaret…

Bugün Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıldönümü, 19 yıl geçti, onun katilleriyle ilgili ne yapıldı bugüne kadar… Sadece o değil; Abdi İpekçi, Kemal Türker, Musa Anter, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun… liste uzayıp gidiyor, bu cinayetlerin yargı süreçleri nasıl işledi bugüne kadar, ne sonuç çıktı?..

Kocaman bir hiç diyebilirsiniz ama öyle değil…

Tüm bu yargı süreçlerinin işleyişinde ortaya çıkan belirleyici bir gerçek var; devletin niteliği.. Yıllardır aynı şekilde süregelen bu yargı süreçleri, hükümetler değişse bile, bu devletin bu cinayetleri yargılayacak ehliyette olmadığını ortaya çıkardı. Ehliyeti yoktur çünkü sanık bizzat kendisidir. Dünyanın neresinde olursa olsun sanığı yargıç sandalyesine oturtursanız o dava bitmez… Öyle derin filan da değil, gayet basit, sade şekliyle bildiğimiz devletin kendisidir bu davanın sanığı… Emperyalizm ve ona bağımlı burjuvazi iktidar sahibiyken, devletin başındaki şahısların veya siyasi partilerin hangisi olduğu fark etmiyor. Sabahattin Ali cinayetini yargılayan tek parti hükümetinden, 12 Eylül cuntacılarına, Çiller’den Erdoğan’a bu konuda hepsi aynı durumdadır.

Bakmayın siz şimdiki hükümetin darbecilerden, ergenekondan hesap sorma nutuklarına; darbeci paşaya sorsanız “besle kargayı oysun gözünü” diyordur AK Parti geleneği için, oysa o paşa da asıl iktidar sahiplerinin “bizim çocuklar” diye bahsettiği çocuklardandı ve kargayı asıl besleyenler de onlardı… Bu yüzden bu karga böyle rahatça tepemize çıktı da kafamıza pisleme imkanı buluyor şimdi… Karganın yaptığı doğası gereği normal de, sol cenahtan onu kullanmayı düşünerek yaklaşanlara ne demeli bilmiyorum…

Binlerce kişinin yürüdüğü Uğur Mumcu’nun cenaze törenine damga vuran sloganlardan biri “Kahrolsun MİT, CIA, Kontrgerilla” idi… Şimdi MİT’i, kontrgerillayı, fail-i meçhul kavramını devletten, iktidardan ayrırarak düşünebilmek oldukça kıvrak bir tilki zekası gerektiriyor.

Oysa basit gerçek; devletin hakim sınıfın iktidarını ve çıkarlarını korumak için örgütlenmiş bir kurum olduğudur. Deriniyle sığıyla, militaristi siviliyle, resmisi gayri-resmisiyle her kademesi, her dalı bu bütünün parçalarıdır. Dolayısıyla bu cinayetlerin faillerinin, örgütleyicilerinin aranacağı, hesabının sorulacağı adres burasıdır. Bu hesabı soracak olan da faillerin adresinden birileri değil, ancak ve ancak halkın iktidarıdır, bu perspektifle mücadele edenlerdir.

Bu kadar sade ve basit, çok derinlere dalmayın; sonra sizi suçlarlar “derin devlet” diye…

Reklamlar

Derin Değil Basit ve Sade” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s